ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Актуално

Приказка за стените на Капана

Творческият квартал изглежда така, както се чувства

Имало едно време малък квартал. На пръв поглед съвсем обикновен, но стъпвайки в него, с посетителите му се с случвало нещо необяснимо. Усещали магията на квартала и никой не искал да го напусне. Приятелите им мислели, че са в капан, но не – те били в Капана.

Все повече приказни герои започнали да се преселват в него. Едни го избрали за своите работилници и място за творчество, други направо се пренесли да живеят в него. Без значение от причината, факт е, че Капана заразявал с магия гостите си, а те го преобразили, за да изглежда така, както се чувства – пъстър, цветен и щастлив. 

Определено това е едно от местата в Пловдив, заразено с най-много позитивизъм и усмивки. Щастие на талази се излива от всяка врата в квартала и залива фугите между паветата, за да може хубавото усещане да се промъкне у вас с първата ви стъпка в почти утопичното пространство (цитират се думи на посетители). Капана е пълен с работилнички, магазини, галерии, места за хапване и пийване, но има нещо, което носи същината на неговия дух, всички го забелязват, но като че ли остава извън полезрението на хората. Това са стените на квартала…

Цялата приказка и повече снимки можете да видите в КАПАНА.БГ

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

7 коментари

  1. За съжаление у нас не действат правилата в цивилизования свят, където под страх от глоби и отчуждаване собствениците са принудени да поддържат фасадите си. И нещо друго, в ЗУТ вече е забранено да се коментира архитектурата на сградите. контролира се само височина, ширина и др.п. Само за паметниците на културата има друг режим, но Капана не е Старинен Пловдив. А дори и там не всичко е наред.

  2. A naj-ogranichenata duhovna kultura i bezkrajnata agresija kam arhitekturnoto, istorichesko nasledstvo v Kapana sa okajvashtite fasadi i sastojanieto na starite kashti. Tezi „risunki“ ne sa stenni, fasadite sa obezobrazeni ot nestopanstvenostta i lipsata na interes i tvorcheska izjava ot strana na mestnata gildija na arhitektite.

  3. Самият стил на рисунките по стените повтаря клишетата наложени в масовото съзнание, смесва елементи от жанрове като комикса, рекламата и анимацията. Стенните рисунки демонстрират ограничената естетическа култура на градските маргинали и неосъзнатата им агресия към обществото. Белег на духовна криза, поразила цял свят. И все пак, има страни, в които с това се борят, вместо да се възхищават.

  4. За някои това е изкуството. И таканва им е творческата изява – да обезобразят създаденото от други преди тях, да обезобразят природни образувания, като Сахат тепе. За други като мен, това не просто е кич, отвратително е.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина